Benz[a]anthracene
ALDRICH/B2209 - 99%
Synonym: 1,2-Benzanthracene; Tetraphene
CAS Number: 56-55-3
Empirical Formula (Hill Notation): C18H12
Molecular Weight: 228.29
EC Number: 200-280-6
MDL Number: MFCD00003599
Linear Formula: C18H12
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 437.6 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C18H12/c1-2-7-15-12-18 |
| InChI key | DXBHBZVCASKNBY-UHFFFAOYSA |
| mp | 157-159 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | c1ccc2cc3c(ccc4ccccc34)cc |
| Application: | Benz[a]anthracene can be used in the synthesis of other polycyclic aromatic hydrocarbons such as tribenzo[a,c,f]tetraphene.2 It can also be used for phosphorescence applications. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 500 mg in amber glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H350 - H410 |
| Precautionary statements | P201 - P273 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 45-50/53 |
| Safety Statements | 53-45-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 437.6 °C (lit.) |
| mp | 157-159 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



