Benzyl mercaptan
ALDRICH/B25401 - 99%
Synonym: α-Toluenethiol; α-Tolyl mercaptan; Benzenemethanethiol
CAS Number: 100-53-8
Empirical Formula (Hill Notation): C7H8S
Molecular Weight: 124.20
EC Number: 202-862-5
MDL Number: MFCD00004867
Linear Formula: C6H5CH2SH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 194-195 °C (lit.) |
| density | 1.058 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H8S/c8-6-7-4-2-1-3-5 |
| InChI key | UENWRTRMUIOCKN-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | SCc1ccccc1 |
| vapor density | >4 (vs air) |
| Application: | Benzyl mercaptan can be used as: • A nucleophilic reagent in the cleavage of proanthocyanidins into their constitutive subunits. • A reactant in the synthesis of dithiocarboxylic esters in the presence of phosphorus pentasulfide as a catalyst. • A modifier to functionalize the surface of CNT for enhanced interaction with Pt-nanoparticles. |
| Packaging: | 5, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H330 - H410 |
| Precautionary statements | P260 - P264 - P270 - P273 - P301 + P312 - P304 + P340 + P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 22-23 |
| Safety Statements | 23-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN2810 - class 6.1 - PG 2 - EHS - Toxic, liquids, organic, n.o.s |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 99% |
| bp | 194-195 °C (lit.) |
| Density | 1.058 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



