5-Benzyloxytryptamine hydrochloride
ALDRICH/B28656 - 98%
Synonym: 5-
CAS Number: 52055-23-9
Empirical Formula (Hill Notation): C17H18N2O · HCl
Molecular Weight: 302.80
EC Number: 257-626-4
MDL Number: MFCD00012685
Linear Formula: C17H18N2O · HCl
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C17H18N2O.ClH/c18-9-8- |
| InChI key | IUWVJCIEWSQGHH-UHFFFAOYSA |
| mp | 260-263 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cl[H].NCCc1c[nH]c2ccc(OCc |
| Application: | Reactant for preparation of: • Indole alkaloid-based compounds for drug discovery • Serotonin 5-HT6 receptor ligands |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 260-263 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

