Potassium benzene-1,2-disulfonate
ALDRICH/B3159 - ≥97%
Synonym: Benzene-
CAS Number: 5710-54-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4K2O6S2
Molecular Weight: 314.42
EC Number: 227-199-9
MDL Number: MFCD00007477
Linear Formula: C6H4(SO3K)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥97% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C6H6O6S2.2K/c7-13(8,9) |
| InChI key | WUERIJJOLNKVMO-UHFFFAOYSA |
| mp | ≥300 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [K+].[K+].[O-]S(=O)(=O)c1 |
| Application: | Potassium benzene-1,2-disulfonate can be used to synthesize potassium 1-phenolate-4-disulfonate by reacting with potassium hydroxide. |
| Packaging: | 10 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97% |
| mp | ≥300 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

