Biphenyl-4-carboxaldehyde
ALDRICH/B34680 - 99%
Synonym: 4-Phenylbenzaldehyde
CAS Number: 3218-36-8
Empirical Formula (Hill Notation): C13H10O
Molecular Weight: 182.22
EC Number: 221-742-3
MDL Number: MFCD00006947
Linear Formula: C6H5C6H4CHO
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 184 °C/11 mmHg (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C13H10O/c14-10-11-6-8- |
| InChI key | ISDBWOPVZKNQDW-UHFFFAOYSA |
| mp | 57-59 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O=Cc1ccc(cc1)-c2ccccc2 |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 352.0 - 381.9 °F |
| Flash Point(C) | 177.8 - 194,4 °C |
| Purity | 99% |
| bp | 184 °C/11 mmHg (lit.) |
| mp | 57-59 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


