1,4-Bis(2-hydroxyethyl)piperazine
ALDRICH/B45402 - 99%
Synonym: 1,4-
CAS Number: 122-96-3
Empirical Formula (Hill Notation): C8H18N2O2
Molecular Weight: 174.24
EC Number: 204-586-0
MDL Number: MFCD00006157
Linear Formula: C8H18N2O2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 215-220 °C/50 mmHg (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C8H18N2O2/c11-7-5-9-1- |
| InChI key | VARKIGWTYBUWNT-UHFFFAOYSA |
| mp | 133.5-136 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OCCN1CCN(CCO)CC1 |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 215-220 °C/50 mmHg (lit.) |
| mp | 133.5-136 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

