Bis(4-hydroxyphenyl)methane
ALDRICH/B47006 - 98%
Synonym: 4,4′-Methylenediphenol; Bisphenol F
CAS Number: 620-92-8
Empirical Formula (Hill Notation): C13H12O2
Molecular Weight: 200.23
EC Number: 210-658-2
MDL Number: MFCD00002385
Linear Formula: CH2(C6H4OH)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C13H12O2/c14-12-5-1-10 |
| InChI key | PXKLMJQFEQBVLD-UHFFFAOYSA |
| mp | 162-164 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Oc1ccc(Cc2ccc(O)cc2)cc1 |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 162-164 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


