Diphenylmethanol
ALDRICH/B4856 - 99%
Synonym: Benzhydrol; Benzhydryl alcohol; Diphenyl carbinol
CAS Number: 91-01-0
Empirical Formula (Hill Notation): C13H12O
Molecular Weight: 184.23
EC Number: 202-033-8
MDL Number: MFCD00004488
Linear Formula: (C6H5)2CHOH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 297-298 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C13H12O/c14-13(11-7-3- |
| InChI key | QILSFLSDHQAZET-UHFFFAOYSA |
| mp | 65-67 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(c1ccccc1)c2ccccc2 |
| Application: | Diphenylmethanol is used in the carbene-catalyzed dynamic kinetic resolution of α,α-disubstituted carboxylic esters. It can also be used in the chiral resolution of free-base and Ni(II) porphyrinoid complexes. |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 297-298 °C (lit.) |
| mp | 65-67 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

