4-Bromobenzonitrile
ALDRICH/B58407 - 99%
Synonym: 1-
CAS Number: 623-00-7
Empirical Formula (Hill Notation): C7H4BrN
Molecular Weight: 182.02
EC Number: 210-764-9
MDL Number: MFCD00001811
Linear Formula: BrC6H4CN
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 235-237 °C (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C7H4BrN/c8-7-3-1-6(5-9 |
| InChI key | HQSCPPCMBMFJJN-UHFFFAOYSA |
| mp | 110-115 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Brc1ccc(cc1)C#N |
| Application: | 4-Bromobenzonitrile has been used in the synthesis of 4-iodobenzonitrile via photo-induced aromatic Finkelstein iodination reaction. It can also be used as an aryl halide test compound in developing greener reaction conditions for Suzuki cross-coupling between aryl halides and phenyl boronic acid. |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H312 - H319 - H412 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | UN 3439 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 266.0 °F |
| Flash Point(C) | 130 °C |
| Purity | 99% |
| bp | 235-237 °C (lit.) |
| mp | 110-115 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


