2-Bromobenzoyl chloride
ALDRICH/B59179 - 98%
CAS Number: 7154-66-7
Empirical Formula (Hill Notation): C7H4BrClO
Molecular Weight: 219.46
EC Number: 230-507-4
MDL Number: MFCD00000655
Linear Formula: BrC6H4COCl
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 245 °C (lit.) |
| density | 1.679 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H4BrClO/c8-6-4-2-1-3 |
| InChI key | NZCKTGCKFJDGFD-UHFFFAOYSA |
| mp | 8-10 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | ClC(=O)c1ccccc1Br |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P271 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34-37 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | > 233.6 °F |
| Flash Point(C) | > 112 °C |
| Purity | 98% |
| bp | 245 °C (lit.) |
| mp | 8-10 °C (lit.) |
| Density | 1.679 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



