2-Bromobutane
ALDRICH/B59500 - 98%
Synonym: sec-Butyl bromide
CAS Number: 78-76-2
Empirical Formula (Hill Notation): C4H9Br
Molecular Weight: 137.02
EC Number: 201-140-7
MDL Number: MFCD00000156
Linear Formula: CH3CH2CHBrCH3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 91 °C (lit.) |
| density | 1.255 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C4H9Br/c1-3-4(2)5/h4H, |
| InChI key | UPSXAPQYNGXVBF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCC(C)Br |
| Application: | 2-Bromobutane may be used in the synthesis of series of non-nucleosides. |
| General description: | 2-Bromobutane is an alkyl halide. Degradation of 2-bromobutane by reductive dehalogenation in the presence of nickel-aluminum alloy in potassium hydroxide solution has been reported. Gas chromatographic determination of 2-bromobutane in mixture of alkyl bromides has been reported. Stereochemistry of dehydrobromination of 2-bromobutane over KOH-silica has been investigated. |
| General description: | Viscosities of binary mixtures of 2-bromobutane and the isomeric forms of butanol have been evaluated at 298.15 and 313.15K. 2,2-dibromobutane, meso-2,3-dibromobutane and dl-2,3-dibromobutane are formed as major photobromination reaction products, during its reaction with molecular bromine. Smaller yields of 1,2-dibromobutane and 2,2,3-tribromobutane are also obtained in this reaction. |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H412 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P273 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11-52 |
| RIDADR | UN 2339 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 69.8 °F |
| Flash Point(C) | 21 °C |
| Purity | 98% |
| bp | 91 °C (lit.) |
| Density | 1.255 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


