1-Bromo-2-chlorobenzene
ALDRICH/B60401 - 99%
CAS Number: 694-80-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4BrCl
Molecular Weight: 191.45
EC Number: 211-775-1
MDL Number: MFCD00000532
Linear Formula: BrC6H4Cl
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 204 °C (lit.) |
| density | 1.638 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H4BrCl/c7-5-3-1-2-4- |
| InChI key | QBELEDRHMPMKHP-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Clc1ccccc1Br |
| Packaging: | 10, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 195.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 91 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 204 °C (lit.) |
| Density | 1.638 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


