1-Bromo-4-chlorobenzene
ALDRICH/B60428 - 99%
Synonym: 1-
CAS Number: 106-39-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4BrCl
Molecular Weight: 191.45
EC Number: 203-392-3
MDL Number: MFCD00000600
Linear Formula: BrC6H4Cl
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 196 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C6H4BrCl/c7-5-1-3-6(8) |
| InChI key | NHDODQWIKUYWMW-UHFFFAOYSA |
| mp | 64-67 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Clc1ccc(Br)cc1 |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 196 °C (lit.) |
| mp | 64-67 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

