4-Bromodiphenyl ether
ALDRICH/B65209 - 99%
Synonym: 4-Bromophenyl phenyl ether
CAS Number: 101-55-3
Empirical Formula (Hill Notation): C12H9BrO
Molecular Weight: 249.10
EC Number: 202-952-4
MDL Number: MFCD00000094
Linear Formula: BrC6H4OC6H5
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 305 °C (lit.) |
| density | 1.423 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C12H9BrO/c13-10-6-8-12 |
| InChI key | JDUYPUMQALQRCN-UHFFFAOYSA |
| mp | 18 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Brc1ccc(Oc2ccccc2)cc1 |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H317 - H318 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-41-43-50/53 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-60-61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | > 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | > 113.0 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 305 °C (lit.) |
| mp | 18 °C (lit.) |
| Density | 1.423 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




