2-Bromoethylamine hydrobromide
ALDRICH/B65705 - 99%
Synonym: 2-Aminoethyl bromide hydrobromide
CAS Number: 2576-47-8
Empirical Formula (Hill Notation): C2H6BrN · HBr
Molecular Weight: 204.89
EC Number: 219-924-2
MDL Number: MFCD00012886
Linear Formula: BrCH2CH2NH2 · HBr
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C2H6BrN.BrH/c3-1-2-4;/ |
| InChI key | WJAXXWSZNSFVNG-UHFFFAOYSA |
| mp | 170-175 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Br.NCCBr |
| Application: | 2-Bromoethylamine hydrobromide can be used as a reactant to synthesize:• Thiazolines and thiazines via tandem S-alkylation-cyclodeaminat • Optically active tertiary phosphines via cesium hydroxide-catalyzed P-alkylation of secondary phosphines. • Secondary amines via CsOH-promoted chemoselective mono-N-alkylation of primary amines, diamines, and polyamines. |
| General description: | 2-Bromoethylamine hydrobromide, also known as 2-Aminoethyl bromide hydrobromide, is a simple, common, and harmless substance that can provide –NH2 for titanate nanotubes through intramolecular elimination of NaBr. Furthermore, it dissolves in water and can replace harmful organic solvents as excellent modification reagents. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H412 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P273 - P301 + P312 - P501 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 142.9 °F - Pensky-Martens c |
| Flash Point(C) | 61.6 °C - Pensky-Martens cl |
| Purity | 99% |
| mp | 170-175 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


