9-Bromofluorene
ALDRICH/B66604 - 98%
CAS Number: 1940-57-4
Empirical Formula (Hill Notation): C13H9Br
Molecular Weight: 245.11
EC Number: 217-722-9
MDL Number: MFCD00001133
Linear Formula: C13H9Br
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C13H9Br/c14-13-11-7-3- |
| InChI key | AHCDKANCCBEQJJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 101-104 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | BrC1c2ccccc2-c3ccccc13 |
| Packaging: | 10, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 1759 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 101-104 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


