1-Bromoheptane
ALDRICH/B67570 - 99%
Synonym: Heptyl bromide
CAS Number: 629-04-9
Empirical Formula (Hill Notation): C7H15Br
Molecular Weight: 179.10
EC Number: 211-068-8
MDL Number: MFCD00000273
Linear Formula: CH3(CH2)6Br
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 180 °C (lit.) |
| density | 1.14 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H15Br/c1-2-3-4-5-6-7 |
| InChI key | LSXKDWGTSHCFPP-UHFFFAOYSA |
| mp | −58 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCBr |
| vapor density | 6.18 (vs air) |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 140.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 60 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 180 °C (lit.) |
| mp | −58 °C (lit.) |
| Density | 1.14 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


