4-Bromoisoquinoline
ALDRICH/B70202 - 98%
CAS Number: 1532-97-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H6BrN
Molecular Weight: 208.05
EC Number: 216-244-8
MDL Number: MFCD00006904
Linear Formula: C9H6BrN
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 280-285 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C9H6BrN/c10-9-6-11-5-7 |
| InChI key | SCRBSGZBTHKAHU-UHFFFAOYSA |
| mp | 40-43 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Brc1cncc2ccccc12 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 10, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 280-285 °C (lit.) |
| mp | 40-43 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


