2-Bromomesitylene
ALDRICH/B71608 - 98%
Synonym: 2-
CAS Number: 576-83-0
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11Br
Molecular Weight: 199.09
EC Number: 209-405-9
MDL Number: MFCD00000073
Linear Formula: 1,3,5-(CH3)3C6H2Br
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 225 °C (lit.) |
| density | 1.301 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C9H11Br/c1-6-4-7(2)9(1 |
| InChI key | RRTLQRYOJOSPEA-UHFFFAOYSA |
| mp | 2 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1cc(C)c(Br)c(C)c1 |
| General description: | 2-Bromomesitylene can be used as a reactant for carbon-carbon bond formation and cleavage reactions. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H335 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 98% |
| bp | 225 °C (lit.) |
| mp | 2 °C (lit.) |
| Density | 1.301 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


