exo-2-Bromonorbornane
ALDRICH/B74666 - 98%
Synonym: exo-
CAS Number: 2534-77-2
Empirical Formula (Hill Notation): C7H11Br
Molecular Weight: 175.07
EC Number: 219-798-9
MDL Number: MFCD00167578
Linear Formula: C7H11Br
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 82 °C/29 mmHg (lit.) |
| density | 1.363 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H11Br/c8-7-4-5-1-2-6 |
| InChI key | QXYOAWHKJRWNID-VQVTYTSYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Br[C@H]1C[C@@H]2CC[C@H]1C |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 140.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 60 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 82 °C/29 mmHg (lit.) |
| Density | 1.363 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



