β-Bromophenetole
ALDRICH/B75506 - 98%
Synonym: 2-Bromoethyl phenyl ether
CAS Number: 589-10-6
Empirical Formula (Hill Notation): C8H9BrO
Molecular Weight: 201.06
EC Number: 209-634-4
MDL Number: MFCD00000234
Linear Formula: C6H5OCH2CH2Br
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 144 °C/40 mmHg (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C8H9BrO/c9-6-7-10-8-4- |
| InChI key | JJFOBACUIRKUPN-UHFFFAOYSA |
| mp | 31-34 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | BrCCOc1ccccc1 |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P332 + P313 - P337 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 149.0 °F |
| Flash Point(C) | 65 °C |
| Purity | 98% |
| bp | 144 °C/40 mmHg (lit.) |
| mp | 31-34 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


