α-Bromophenylacetic acid
ALDRICH/B75859 - 98%
Synonym: alpha-
CAS Number: 4870-65-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7BrO2
Molecular Weight: 215.04
EC Number: 225-477-4
MDL Number: MFCD00004206
Linear Formula: C6H5CH(Br)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C8H7BrO2/c9-7(8(10)11) |
| InChI key | WAKFRZBXTKUFIW-UHFFFAOYSA |
| mp | 82-83 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)C(Br)c1ccccc1 |
| Application: | α-Bromophenylacetic acid can be used as a reactant to prepare: • Polymandelide by reacting with triethylamine. • α-Mercaptophenylacetic acid by treating with sodium hydrosulfide (NaSH·H2O). • β-Lactams by reacting with imines in the presence of triphenylphosphine as a mediator. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 - H335 |
| Precautionary statements | P260 - P271 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34-36/37 |
| Safety Statements | 26-27-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 82-83 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



