4-Methylbenzyl bromide
ALDRICH/B83606 - 97%
Synonym: p-Xylyl bromide
CAS Number: 104-81-4
Empirical Formula (Hill Notation): C8H9Br
Molecular Weight: 185.06
EC Number: 203-240-6
MDL Number: MFCD00000181
Linear Formula: CH3C6H4CH2Br
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 218-220 °C (lit.) |
| form | powder |
| impurities | <1.5% 1,4-bis(bromomethyl)benze |
| InChI | 1S/C8H9Br/c1-7-2-4-8(6-9) |
| InChI key | WZRKSPFYXUXINF-UHFFFAOYSA |
| mp | 34-36 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1ccc(CBr)cc1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3417 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 208.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 98 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 218-220 °C (lit.) |
| mp | 34-36 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


