Benzoin
ALDRICH/B8681 - 98%
Synonym: α-Hydroxy-α-phenylacetophenone; α-Hydroxybenzyl phenyl ketone; 2-
CAS Number: 119-53-9
Empirical Formula (Hill Notation): C14H12O2
Molecular Weight: 212.24
EC Number: 204-331-3
MDL Number: MFCD00004496
Linear Formula: C6H5CH(OH)COC6H5
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 194 °C/12 mmHg (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C14H12O2/c15-13(11-7-3 |
| InChI key | ISAOCJYIOMOJEB-UHFFFAOYSA |
| mp | 134-138 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(c1ccccc1)C(=O)c2ccccc2 |
| Application: | Benzoin may be used as a photoinitiator in the synthesis of biocompatible and degradable hydrogels based on 2-hydroxyethyl (meth)acrylates and gelatin via combined microwave-assisted and photo-polymerization technique. |
| General description: | Benzoin is an industrially important chemical that is used as an intermediate in the synthesis of different chemical additives, dyestuff, pharmaceuticals and also as a photoinitiator. |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| bp | 194 °C/12 mmHg (lit.) |
| mp | 134-138 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |

