tert-Butyl carbazate
ALDRICH/B91005 - 98%
Synonym: tert-Butoxycarbonyl hydrazide; Boc-hydrazide
CAS Number: 870-46-2
Empirical Formula (Hill Notation): C5H12N2O2
Molecular Weight: 132.16
EC Number: 212-795-3
MDL Number: MFCD00007593
Linear Formula: (CH3)3COCONHNH2
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 98% |
| bp | 63-65 °C/0.1 mmHg (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C5H12N2O2/c1-5(2,3)9-4 |
| InChI key | DKACXUFSLUYRFU-UHFFFAOYSA |
| mp | 39-42 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O=C(NN)OC(C)(C)C |
| Application: | Employed in a palladium-catalyzed cross-coupling with vinyl halides leading to N-Boc-N-alkenylhydrazines. Reagent used in solid phase peptide synthesis and in α-amino aldehyde optical purity determinations. Condenses with aldehydes to form hydrazones which are intermediates in the synthesis of HIV-1 protease inhibitors. |
| Packaging: | 5, 25, 100, 500 g in poly bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 |
| Precautionary statements | P210 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 195.8 °F |
| Flash Point(C) | 91 °C |
| Purity | 98% |
| bp | 63-65 °C/0.1 mmHg (lit.) |
| mp | 39-42 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352108 |


