4-tert-Butylcyclohexanone
ALDRICH/B92303 - 99%
Synonym: 4-
CAS Number: 98-53-3
Empirical Formula (Hill Notation): C10H18O
Molecular Weight: 154.25
EC Number: 202-678-5
MDL Number: MFCD00001642
Linear Formula: (CH3)3CC6H9(=O)
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 113-116 °C/20 mmHg (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C10H18O/c1-10(2,3)8-4- |
| InChI key | YKFKEYKJGVSEIX-UHFFFAOYSA |
| mp | 47-50 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)C1CCC(=O)CC1 |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H412 |
| Precautionary statements | P273 - P301 + P312 + P330 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 204.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 96 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 113-116 °C/20 mmHg (lit.) |
| mp | 47-50 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


