2-tert-Butyl-5-methylphenol
ALDRICH/B97402 - 95%
Synonym: 6-tert-Butyl-m-cresol
CAS Number: 88-60-8
Empirical Formula (Hill Notation): C11H16O
Molecular Weight: 164.24
EC Number: 201-842-3
MDL Number: MFCD00002308
Linear Formula: (CH3)3CC6H3(CH3)OH
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 117-118 °C/12 mmHg (lit.) |
| density | 0.964 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C11H16O/c1-8-5-6-9(10( |
| InChI key | XOUQAVYLRNOXDO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1ccc(c(O)c1)C(C)(C)C |
| Packaging: | 1 L in glass bottle |
| Packaging: | 250 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | UN 3145 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 222.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 106 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 117-118 °C/12 mmHg (lit.) |
| Density | 0.964 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


