1,1,2,2-Tetraphenyl-1,2-ethanediol
ALDRICH/B9807 - 99%
Synonym: TPED; Benzopinacol
CAS Number: 464-72-2
Empirical Formula (Hill Notation): C26H22O2
Molecular Weight: 366.45
EC Number: 207-356-8
MDL Number: MFCD00004448
Linear Formula: (C6H5)2C(OH)C(C6H5)2OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C26H22O2/c27-25(21-13- |
| InChI key | MFEWNFVBWPABCX-UHFFFAOYSA |
| mp | 171-173 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(c1ccccc1)(c2ccccc2)C(O |
| Application: | • 1,1,2,2-Tetraphenyl-1,2 • It is used as a precursor to prepare 1-hydroxy-2-(p-tolylaminocarbonyloxy)-1 • TPED can also be used as a protecting group for the boronic acids by converting them to stable boronic esters. |
| Packaging: | 10, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 171-173 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

