2-tert-Butylphenol
ALDRICH/B99405 - 99%
CAS Number: 88-18-6
Empirical Formula (Hill Notation): C10H14O
Molecular Weight: 150.22
EC Number: 201-807-2
MDL Number: MFCD00002223
Linear Formula: (CH3)3CC6H4OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 224 °C (lit.) |
| density | 0.978 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C10H14O/c1-10(2,3)8-6- |
| InChI key | WJQOZHYUIDYNHM-UHFFFAOYSA |
| mp | −7 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(C)c1ccccc1O |
| vapor pressure | 0.05 mmHg ( 20 °C) |
| Packaging: | 50, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H332 - H311 - H314 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 + P330 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 21/22-23-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN2922 - class 8 - PG 2 - EHS - acidic - Corrosive liquids, toxi |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 215.6 °F - Pensky-Martens c |
| Flash Point(C) | 102 °C - Pensky-Martens clo |
| Purity | 99% |
| bp | 224 °C (lit.) |
| mp | −7 °C (lit.) |
| Density | 0.978 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




