Scienceware® Secador® refrigerator ready desiccator
ALDRICH/BAF420110000 - pkg of 1 ea
Synonym: 420110000; F42011-0000; desiccator; laboratory desiccator; moisture extraction device; refrigerator desiccators; sample protection unit
Product Type: Equipment/Book
| inside H | 13.5 cm (5 1/4 in.) , with shelf |
| inside W × L × H | 24.8 cm (9 3/4 in.) × 35.6 cm (14 in.) × 19.7 cm (7 3/4 in.) |
| manufacturer/tradename | Bel-Art F42011-0000 |
| outside W × L × H | 25.4 cm (10 in.) × 38.1 cm (15 in.) × 21.6 cm (8 1/2 in.) |
| packaging | pkg of 1 ea |
| Features and Benefits: | • Features maximize use inside refrigerators; can also be used at room temperature anywhere in the lab • Extra-long depth and pull-out shelves allow full use of refrigerator shelf depth • Door opens from top down allowing trouble-free access to desiccator contents; includes a locking latch that can be operated with one hand • Door security loops can be secured with tamper-evident tags • Wide rubber feet prevent the cabinet from sliding even on wire refrigerator racks • Includes one sliding storage shelf with a built-in stop; can be fully removed if desired • Interior Capacity*: The unit will hold approx. 12-12 oz soda cans |
| General description: | Designed for Moisture Free Storage in Laboratory Freezers and Fridges Unique features like an extra-long body and pull-out shelves make the Scienceware Secador Refrigerator Ready Desiccator perfect for use inside refrigerators and -20 °C freezers letting you keep materials cold when needed, and moisture free. A specially designed shelf at the top of the desiccator holds up to three (3) Desi Cans (Z163422) or up to two (2) Desiccant Cartridges (Z363456) and permits maximum visibility of saturation status (desiccants sold separately) Made from clear, chemical resistant polycarbonate with stainless steel hardware, this desiccator is rugged and provides quick visualization of contents. |
| Legal Information: | Scienceware is a registered trademark of Bel-Art Products, a division of SP |
| Legal Information: | Secador is a registered trademark of Bel-Art Products, a division of SP |
| UNSPSC | 41104510 |
