Accuris™ Balance
ALDRICH/BMSW4000500 - weighing capacity 500 g, resolution: ±0.1 g
Synonym: laboratory balances; weighing balances
Product Type: Equipment/Book
| battery power | AAA (battery included) |
| manufacturer/tradename | Benchmark Scientific W4000-500 |
| measuring range | resolution: ±0.1 g |
| platform W × L | 2.5 cm × 2.5 cm |
| W × D × H | 2.6 in. × 3.9 in. × 0.75 in., Exterior Dimension |
| weighing capacity measuring range | 500 g |
| General description: | Accuris Mini Balances are extraordinarily compact, easy to use, and convenient for a variety of laboratory weighing applications. With a footprint of only 2.6 x 3.9 inches, these Mini Balances offer exceptional accuracy and linearity through their full weighing ranges. • Easy-to-read, backlit, liquid crystal display • Calibration function • Includes AAA batteries • Snap on, protective cover • Compact, less than 3 in. wide |
| Legal Information: | Accuris is a trademark of Benchmark Scientific, Inc. |
| UNSPSC | 41111502 |
