Cyclohexanethiol
ALDRICH/C105600 - 97%
Synonym: Cyclohexyl mercaptan; Hexahydrothiophenol
CAS Number: 1569-69-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12S
Molecular Weight: 116.22
EC Number: 216-378-7
MDL Number: MFCD00001455
Linear Formula: C6H11SH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 158-160 °C (lit.) |
| density | 0.95 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H12S/c7-6-4-2-1-3-5- |
| InChI key | CMKBCTPCXZNQKX-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | SC1CCCCC1 |
| vapor density | 4 (vs air) |
| vapor pressure | 10.3 mmHg ( 37.7 °C) |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 - H315 - H317 - H331 - H410 |
| Precautionary statements | P210 - P273 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P311 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-20/22 |
| Safety Statements | 36/37/39 |
| RIDADR | UN 3054 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 109.4 °F - Pensky-Martens c |
| Flash Point(C) | 43 °C - Pensky-Martens clos |
| Purity | 97% |
| bp | 158-160 °C (lit.) |
| Density | 0.95 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




