(1S)-(+)-10-Camphorsulfonic acid
ALDRICH/C2107 - 99%
Synonym: (+)
CAS Number: 3144-16-9
Empirical Formula (Hill Notation): C10H16O4S
Molecular Weight: 232.30
EC Number: 221-554-1
MDL Number: MFCD00064157
Linear Formula: C10H16O4S
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C10H16O4S/c1-9(2)7-3-4 |
| InChI key | MIOPJNTWMNEORI-GMSGAONNSA |
| mp | 196-200 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +19.9°, c = 2 in H2O |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC1(C)[C@@H]2CC[C@@]1(CS( |
| Application: | (1S)-(+)-10-Camphorsulfonic acid may be used as a starting material to synthesize 10-iodocamphor. It may also be used as a dopant to induce chirality in the conduction band of polyaniline. (±)-S-methyl-S-phenylsulfoximine can be resolved using it as a chiral resolving agent to form the (-)-form in high enantiomeric purity. |
| Application: | Used as a resolving agent, as a catalyst for coupling dipeptides. |
| Packaging: | 5, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H290 - H314 |
| Precautionary statements | P234 - P260 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2585PSN2 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 196-200 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352115 |


