ε-Caprolactam
ALDRICH/C2204 - 99%
Synonym: epsilon-Caprolactam; 2-
CAS Number: 105-60-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11NO
Molecular Weight: 113.16
EC Number: 203-313-2
MDL Number: MFCD00006936
Linear Formula: C6H11NO
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| autoignition temp. | 707 °F |
| bp | 136-138 °C/10 mmHg (lit.) |
| expl. lim. | 8 % |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C6H11NO/c8-6-4-2-1-3-5 |
| InChI key | JBKVHLHDHHXQEQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 68-71 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O=C1CCCCCN1 |
| vapor pressure | <0.01 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | ε-Caprolactam can be used as a precursor for the production of nylon-6 by ring-opening polymerization.It is also microwave irradiated with ε caprolactone in the presence of an anionic catalyst to yield poly(ε caprolactam-co-ε-caprolactone). |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 5, 250 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H332 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/22-36/37/38 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 305.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 152 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 136-138 °C/10 mmHg (lit.) |
| mp | 68-71 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


