3-Chloroaniline
ALDRICH/C22407 - 99%
Synonym: 1-
CAS Number: 108-42-9
Empirical Formula (Hill Notation): C6H6ClN
Molecular Weight: 127.57
EC Number: 203-581-0
MDL Number: MFCD00007765
Linear Formula: ClC6H4NH2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 95-96 °C/11 mmHg (lit.) |
| density | 1.206 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H6ClN/c7-5-2-1-3-6(8 |
| InChI key | PNPCRKVUWYDDST-UHFFFAOYSA |
| mp | −11-−9 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Nc1cccc(Cl)c1 |
| vapor pressure | 1 mmHg ( 63.5 °C) |
| Application: | • Elevated level of the second messenger c-di-GMP in Comamonas testosteroni enhances biofilm formation and biofilm-based biodegradation of 3-chloroaniline.: This research reveals that increased levels of c-di-GMP in Comamonas testosteroni enhance both biofilm formation and the biodegradation efficiency of 3-chloroaniline, suggesting a strategy to improve bioremediation processes (Wu et al., 2015 ![]() • Degradation of chloroanilines by toluene dioxygenase from Pseudomonas putida T57.: The study investigates the role of toluene dioxygenase from Pseudomonas putida T57 in degrading chloroanilines, providing insights into the enzymatic mechanisms and potential applications in treating chloroaniline pollutants (Nitisakulkan et al., 2014 ![]() • Bioaugmentation as a tool to protect the structure and function of an activated-sludge microbial community against a 3-chloroaniline shock load.: The study evaluates the effectiveness of bioaugmentation in maintaining the stability and functionality of microbial communities in activated sludge systems exposed to 3-chloroaniline, supporting its application in wastewater treatment (Boon et al., 2003 ![]() |
| Packaging: | 5, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 - H317 - H319 - H330 - H373 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 - P314 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 23/24/25-33-50/53 |
| Safety Statements | 28-36/37-45-60-61 |
| RIDADR | UN 2019 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 244.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 118 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 95-96 °C/11 mmHg (lit.) |
| mp | −11-−9 °C (lit.) |
| Density | 1.206 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




