4-Chlorobenzamide
ALDRICH/C23802 - 98%
CAS Number: 619-56-7
Empirical Formula (Hill Notation): C7H6ClNO
Molecular Weight: 155.58
EC Number: 210-601-1
MDL Number: MFCD00007993
Linear Formula: ClC6H4CONH2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C7H6ClNO/c8-6-3-1-5(2- |
| InChI key | BLNVISNJTIRAHF-UHFFFAOYSA |
| mp | 172-176 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NC(=O)c1ccc(Cl)cc1 |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H319 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 172-176 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


