(4-Chlorophenyl)acetonitrile
ALDRICH/C28006 - 96%
Synonym: 4-Chlorobenzyl cyanide
CAS Number: 140-53-4
Empirical Formula (Hill Notation): C8H6ClN
Molecular Weight: 151.59
EC Number: 205-418-9
MDL Number: MFCD00001918
Linear Formula: ClC6H4CH2CN
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 265-267 °C (lit.) |
| density | 1.19 g/mL at 20 °C (lit.) |
| form | solid (or Semi-Solid or Liquid) |
| InChI | 1S/C8H6ClN/c9-8-3-1-7(2-4 |
| InChI key | IVYMIRMKXZAHRV-UHFFFAOYSA |
| mp | 25-28 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Clc1ccc(CC#N)cc1 |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P310 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23/24/25-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 271.4 °F |
| Flash Point(C) | 133 °C |
| Purity | 96% |
| bp | 265-267 °C (lit.) |
| mp | 25-28 °C (lit.) |
| Density | 1.19 g/mL at 20 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


