2-Chlorocyclohexanone
ALDRICH/C32607 - 98%
Synonym: α-Chlorocyclohexanone; (±)
CAS Number: 822-87-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H9ClO
Molecular Weight: 132.59
EC Number: 212-505-5
MDL Number: MFCD00001626
Linear Formula: ClC6H9(=O)
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 82-83 °C/10 mmHg (lit.) |
| density | 1.161 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C6H9ClO/c7-5-3-1-2-4-6 |
| InChI key | CCHNWURRBFGQCD-UHFFFAOYSA |
| mp | 23 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | ClC1CCCCC1=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H317 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38-43 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | UN 3335 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 179.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 82 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 82-83 °C/10 mmHg (lit.) |
| mp | 23 °C (lit.) |
| Density | 1.161 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


