1-Chlorodecane
ALDRICH/C32909 - 98%
Synonym: Decyl chloride
CAS Number: 1002-69-3
Empirical Formula (Hill Notation): C10H21Cl
Molecular Weight: 176.73
EC Number: 213-691-0
MDL Number: MFCD00000956
Linear Formula: CH3(CH2)9Cl
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 223 °C (lit.) |
| density | 0.868 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C10H21Cl/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | ZTEHOZMYMCEYRM-UHFFFAOYSA |
| mp | −34 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCl |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H410 |
| Precautionary statements | P273 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 40-50/53-66 |
| Safety Statements | 24-36/37-46-60-61 |
| RIDADR | UN3082 - class 9 - PG 3 - MP - DOT NA1993 - Environmentally haza |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 181.4 °F - closed cup - (Ex |
| Flash Point(C) | 83 °C - closed cup - (Exter |
| Purity | 98% |
| bp | 223 °C (lit.) |
| mp | −34 °C (lit.) |
| Density | 0.868 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


