2,6-Diamino-4-chloropyrimidine
ALDRICH/C33204 - 98%
Synonym: 4-
CAS Number: 156-83-2
Empirical Formula (Hill Notation): C4H5ClN4
Molecular Weight: 144.56
EC Number: 205-863-9
MDL Number: MFCD00006097
Linear Formula: C4H5ClN4
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C4H5ClN4/c5-2-1-3(6)9- |
| InChI key | QJIUMVUZDYPQRT-UHFFFAOYSA |
| mp | 199-202 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Nc1cc(Cl)nc(N)n1 |
| Application: | Melamine and Related Compounds in Dog Food Using GC-MS ![]() |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 98% |
| mp | 199-202 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


