Chlorodifluoroacetic acid
ALDRICH/C34200 - 98%
CAS Number: 76-04-0
Empirical Formula (Hill Notation): C2HClF2O2
Molecular Weight: 130.48
EC Number: 200-928-8
MDL Number: MFCD00004176
Linear Formula: F2ClCCOOH
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 122 °C (lit.) |
| density | 1.54 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C2HClF2O2/c3-2(4,5)1(6 |
| InChI key | OAWAZQITIZDJRB-UHFFFAOYSA |
| mp | 20-23 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OC(=O)C(F)(F)Cl |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 35 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| bp | 122 °C (lit.) |
| mp | 20-23 °C (lit.) |
| Density | 1.54 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352106 |


