4-Chloro-4′-fluorobutyrophenone
ALDRICH/C43609 - 97%
CAS Number: 3874-54-2
Empirical Formula (Hill Notation): C10H10ClFO
Molecular Weight: 200.64
EC Number: 223-395-3
MDL Number: MFCD00001007
Linear Formula: FC6H4CO(CH2)3Cl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| density | 1.22 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C10H10ClFO/c11-7-1-2-1 |
| InChI key | HXAOUYGZEOZTJO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Fc1ccc(cc1)C(=O)CCCCl |
| General description: | Material darkens in storage with no loss in purity |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| Density | 1.22 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

