3-Chloro-1-propanol
ALDRICH/C46403 - 98%
Synonym: 1-
CAS Number: 627-30-5
Empirical Formula (Hill Notation): C3H7ClO
Molecular Weight: 94.54
EC Number: 210-992-9
MDL Number: MFCD00002943
Linear Formula: Cl(CH2)3OH
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 160-162 °C (lit.) |
| density | 1.131 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C3H7ClO/c4-2-1-3-5/h5H |
| InChI key | LAMUXTNQCICZQX-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OCCCCl |
| Application: | • Improved Synthesis of Pheromone Components: 3-chloro-1-propanol is used as a linchpin to connect the two synthetic blocks in the synthesis of 6,14-dimethyl-1-octadecen![]() |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 2849 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 167.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 75 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 160-162 °C (lit.) |
| Density | 1.131 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


