5-Chloroindole
ALDRICH/C47604 - 98%
CAS Number: 17422-32-1
Empirical Formula (Hill Notation): C8H6ClN
Molecular Weight: 151.59
EC Number: 241-448-9
MDL Number: MFCD00005672
Linear Formula: C8H6ClN
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C8H6ClN/c9-7-1-2-8-6(5 |
| InChI key | MYTGFBZJLDLWQG-UHFFFAOYSA |
| mp | 69-71 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Clc1ccc2[nH]ccc2c1 |
| Application: | 5-Chloroindole has been used in the synthesis of 5-chloro-3-indole-N,N- dimethylglyoxalamide and 5-chloro-N,N-dimethyltryptamine. It may be used in the synthesis of dyestuffs in the presence of biocatalysts (Escherichia coli expressing multicomponent phenol hydroxylase (mPH) isolated from Pseudomonas sp. strains KL33 and KL28). |
| Application: | 5-Chloroindole has been used to study the biotransformation of substituted indoles to indican derivatives in the tissue cultures of Polygonum tinctorium. It may be employed as a monomer in the preparation of redox-active film made up of a cyclic trimer and chains of linked cyclic trimer (polymer). |
| General description: | 5-Chloroindole can be synthesized by using 3-chlorobenzaldehyde as starting reagent. |
| General description: | 5-Chloroindole is a 5-substituted indole. It undergoes electropolymerization to form a redox-active film consisting of a cyclic trimer and chains of linked cyclic trimer (polymer). It is a potential positive allosteric modulator (PAM) of the 5-HT3 receptor. It has been reported as strong inhibitor of the copper dissolution in acidic sodium chloride solution. It has been tested as corrosion inhibitor of mild steel in 1N deaerated sulphuric acid. Synthesis of 5-chloroindole, via nitration of indoline has been described. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 69-71 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

