2-(Chloromethyl)benzimidazole
ALDRICH/C52055 - 96%
CAS Number: 4857-04-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7ClN2
Molecular Weight: 166.61
EC Number: 225-452-8
MDL Number: MFCD00005602
Linear Formula: C8H7ClN2
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C8H7ClN2/c9-5-8-10-6-3 |
| InChI key | SPMLMLQATWNZEE-UHFFFAOYSA |
| mp | 146-148 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | ClCc1nc2ccccc2[nH]1 |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 146-148 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


