Calcium phosphate tribasic
ALDRICH/C5267 - 34.0-40.0% Ca basis
Synonym: Calcium hydroxyphosphate; HAp; Hydroxylapatite; Tribasic calcium phosphate
CAS Number: 12167-74-7
Empirical Formula (Hill Notation): HCa5O13P3
Molecular Weight: 502.31
EC Number: 235-330-6
MDL Number: MFCD00010904
Linear Formula: [Ca5(OH)(PO4)3]x
Product Type: Chemical
| concentration | 34.0-40.0% Ca |
| form | solid |
| InChI | 1S/5Ca.3H3O4P.H2O/c;;;;;3 |
| InChI key | XYJRXVWERLGGKC-UHFFFAOYSA |
| mp | 1100 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | core: calcium |
| SMILES string | [Ca++].[Ca++].[Ca++].[Ca+ |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 1100 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |

