Chloromethyl methyl sulfide
ALDRICH/C54007 - 95%
Synonym: Chlorodimethyl sulfide
CAS Number: 2373-51-5
Empirical Formula (Hill Notation): C2H5ClS
Molecular Weight: 96.58
EC Number: 219-148-4
MDL Number: MFCD00000923
Linear Formula: CH3SCH2Cl
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 105 °C (lit.) |
| density | 1.153 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C2H5ClS/c1-4-2-3/h2H2, |
| InChI key | JWMLCCRPDOIBAV-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CSCCl |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Methylthiomethylating reagent for carbonyl and aromatic compounds. Methylene transfer reagent for iron(II) mediated cyclopropanation. |
| Disclaimer: | May darken in storage. |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 |
| Precautionary statements | P210 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-37 |
| Safety Statements | 9-16-33 |
| RIDADR | UN 1993BE 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 62.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 17 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 105 °C (lit.) |
| Density | 1.153 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352101 |


