N-Carbethoxyphthalimide
ALDRICH/C5459 - 96%
Synonym: N-
CAS Number: 22509-74-6
Empirical Formula (Hill Notation): C11H9NO4
Molecular Weight: 219.19
EC Number: 245-048-5
MDL Number: MFCD00005893
Linear Formula: C11H9NO4
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C11H9NO4/c1-2-16-11(15 |
| InChI key | VRHAQNTWKSVEEC-UHFFFAOYSA |
| mp | 90-92 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCOC(=O)N1C(=O)c2ccccc2C1 |
| Application: | Used to protect amine functional groups. |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 90-92 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

