4-Chloro-2-methylphenol
ALDRICH/C55208 - 97%
Synonym: 4-Chloro-o-cresol
CAS Number: 1570-64-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7ClO
Molecular Weight: 142.58
EC Number: 216-381-3
MDL Number: MFCD00002321
Linear Formula: ClC6H3(CH3)OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 220-225 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C7H7ClO/c1-5-4-6(8)2-3 |
| InChI key | RHPUJHQBPORFGV-UHFFFAOYSA |
| mp | 43-46 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cc1cc(Cl)ccc1O |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 - H331 - H400 |
| Precautionary statements | P260 - P273 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T,C,N |
| Risk Statements | 23-35-50 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN3437 - class 6.1 - PG 2 - EHS - Chlorocresols, solid |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 172.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 78 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 220-225 °C (lit.) |
| mp | 43-46 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |




