β-Citronellol
ALDRICH/C83201 - 95%
Synonym: (±)-β-Citronellol; beta-Citronellol; 3,7-
CAS Number: 106-22-9
Empirical Formula (Hill Notation): C10H20O
Molecular Weight: 156.27
EC Number: 203-375-0
MDL Number: MFCD00002935
Linear Formula: (CH3)2C=CHCH2CH2CH(CH3)CH2CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 222 °C (lit.) |
| density | 0.857 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C10H20O/c1-9(2)5-4-6-1 |
| InChI key | QMVPMAAFGQKVCJ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(CCO)CCC=C(C)C |
| vapor density | 5.4 (vs air) |
| vapor pressure | ~0.02 mmHg ( 25 °C) |
| Packaging: | 5, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H317 - H319 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi,N |
| Risk Statements | 36/38-43-51/53 |
| Safety Statements | 24-26-37-61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 210.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 99 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 222 °C (lit.) |
| Density | 0.857 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


